Gospodarka odpadami budowlanymi
Prowadzenie efektywnej gospodarki odpadami ukierunkowanej na ich odzysk, jest realizacją współczesnej koncepcji zrównoważonego rozwoju. Podstawowym wymaganiem realizacji procesów odzysku odpadów jest ich selekcja. W przedsięwzięciach budowlanych prowadzenie prac rozbiórkowych w systemie dekonstrukcji z selekcją odpadów wiąże się z ponoszenie większych kosztów operacyjnych na etapie rozbiórki obiektu niżeli w przypadku klasycznego wyburzenia (Coelho and brito 2013) (Min, Yang, and Wang 2010). Selektywnie zebrane odpady dają jednak możliwość rekompensaty poniesionych kosztów na etapie gospodarowania nimi. Czysta frakcja materiałów budowlanych pochodzących z rozbiórki, posiada wartość rynkową surowca z recyklingu, zwłaszcza w obszarze efektywnego wykorzystania kruszywa betonowego (RA) (Deng et al. 2016). Dochód ze sprzedaży surowców oraz uniknięcie konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przekazaniem odpadów do utylizacji stanowi łącznie wspomnianą rekompensatę kosztów operacyjnych.
Wartość surowców z odzysku jak i koszty utylizacji odpadów są zróżnicowane, stąd ważnym elementem przedsięwzięcia budowlanego polegającego na rozbiórce obiektu jest więc ocena ilościowa i jakościowa generowanych odpadów zgodnie z katalogiem odpadów (Minister Środowiska 2014). W fazie inicjacji przedsięwzięcia rozbiórki obiektu budowlanego, ze względów finansowych, logistycznych oraz z uwagi na dobór rozwiązań technologicznych, istotne jest prognozowanie ilości i kosztów powstałych odpadów określonego rodzaju.
W praktyce, obiekty poddawane rozbiórce nie posiadają kompletnej dokumentacji technicznej, stąd proces szacowania ilości i jakości odpadów a dalej kosztów ich zagospodarowania jest procesem złożony. Można przyjąć, że ocenę ilościowa i jakościową przeprowadzi kosztorysant. Wyniki jego oceny stanowią dane wejściowe do analiz prowadzonych przez planistę w zakresie logistyki palcu budowy (wymaganych placów składowych odpadów) oraz wstępnego harmonogramu procesów gospodarki odpadami. Na tej podstawie, wraz z analizą makootoczenia w obszarze cen za przyjęcie odpadów do utylizacji a także cen selektywnie zebranych odpadów, możliwe jest opracowanie koncepcji realizacji procesów gospodarki odpadami. Zdobywanie informacji rynkowej o cenach zagospodarowania odpadów jest jednak procesem żmudny, dlatego w tym zakresie RYNEKODPADOW.PL (dawniej WASTE Manager) oferuje kompleksowe wsparcie (rys).