Magazynowanie odpadów poza terenem budowy
Czy poza terenem budowy objętym ZRIDem (np. dzierżawa okolicznych działek) można magazynować odpady budowlane wytworzone w ramach realizacji przedmiotowej inwestycji drogowej, w sytuacji gdy na terenie budowy nie ma miejsca na magazynowanie odpadów?
Proces magazynowania odpadów może towarzyszyć wytwarzaniu, zbieraniu lub przetwarzaniu odpadów. W przypadku gdy wytwarzamy odpady w wyniku świadczenia usług budowlanych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, odpady na budowie podlegają wstępnemu magazynowaniu w miejscu ich wytworzenia (należy tu rozumieć teren budowy). Zapis ten jednocześnie oznacza, że nie możemy podawać procesom magazynowania odpadów poza terenem budowy określonym w ZRIDzie bez stosownego zezwolenia. Chcąc prowadzić magazynowanie odpadów na sąsiednich działkach, np. dzierżawionych na rzecz organizacji zaplecza budowy, prowadzenie magazynowania odpadów w tym miejscu wymagałoby uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów. Szczegółowe informacje na temat procedury składania wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów znajdują się tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/238.
Innym rozwiązaniem problemu wydaje się być uzyskanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów w obrębie ZRIDu, wówczas materiały które w procesie odzysku utracą status odpadów nie będą podlegały dalej ustawie o odpadach, stąd będzie można magazynować je poza terenem budowy zgodnie z przepisami dot. magazynowania materiałów budowlanych.